اصول حاکم بر نظام خانواده مهدوي

1ـ تعريف خانواده چيست؟

اصل اول حاکم بر خانواده اصل تعريف خانواده است: خانواده مجموعه اي از افراد است که وظيفه دارد تحت سرپرستي پدر خانواده در مسير رضايت ولي خدا خود را شکل و ارتقاء داده و در تعامل با محيط اطراف نيز نه تنها از خود پاسداري نموده بلکه براساس باورهاي خود در رشد و شکوفايي جامعه نيز تاثيرگذار باشد.

با اين تعريف از خانواده بايد اصول ديگر را نيز پذيرفت.

2ـ نقش پدر

پدر به عنوان سرپرست خانواده بايد در مسير رضايت ولي خدا گام هاي اساسي را جهت رشد و شکوفايي استعدادهاي اعضاي خانواده بردارد. پس رضايت ولي خدا يک مولفه اساسي است که عدم توجه به آن نه تنها مشکلي را حل نمي کند ؛ که نظام خانواده را نيز مخدوش مي نمايد. رضايت ولي خدا در متن زندگي، روح حاکم بر زندگي است که در کلمه (حضور مستمر امام) تجلي مي يابد. اگر اين حضور خوب احساس شود و سرپرست خانواده با درک واقع بينانه از آن، تصميم به تسري آن به اعضاي خانواده را داشته باشد گام اساسي در جهت تشکيل يک خانواده مهدوي، برداشته شده است.

پس تعريف مطروحه در اصل اول تعريف يک خانواده مهدوي است که مي توانيم به اينگونه نيز اصل اول را تبيين نماييم که:

خانواده مهدوي، خانواده اي است که با درک حضور ولي خدا در متن زندگي سعي دارد رفتار خويش را با رضايت ولي خدا انطباق داده و خود را در مسير اهداف آن سالار مکتب عشق و آن يار غائب از نظر به شکوفايي برساند تا نه تنها در مقابل اهريمنان انس و جن مقاوم باشد که آن ها را نيز در مسير حق راهبري نمايد.

 

3ـ قبول عبوديت پروردگار

قبول عبوديت پروردگار بايد روح حاکم بر زندگي اعضاي خانواده خانواده باشد. عبوديت خدا اعضاء را در يک مسير روشن راهبري مي کند و به هويت مي رساند.

 

4 ـ اصل تحول و دگرگوني ارادي اعضا خانواده.

انسان خواه ناخواه در مسير نظامي که خداوند هستي طراحي نموده در حرکت است و تحول و دگرگوني امري است دائمي و مستمر که همه افراد جامعه را شامل مي شود ؛ اما گاهي اين تحول ارادي مي شود ؛ و آن وقتي است که اعضاء خانواده جدي تر خويشتن خويش را با دستورات الهي همراه نمايند و خود را در مقابل عوامل تأثيرگذار رها نکنند؛ و اين وقتي است که اعضاي خانواده با شناخت و معرفت به خدا و رسول پاک او، معرفت به امام خويش نيز داشته باشد که در غير اين صورت نه تنها آن ها رشدي نخواهند کرد که روز به روز به قهقرا و عقب گرد تنّزل خواهند کرد.

 

5ـ ارتقاي سطح آگاهي خانواده.

ارتقاي سطح آگاهي خانواده با توجه به اصل 4، بايد اعضاء خانواده با اصول و اهداف ارزشي آشنا گردند. چه در غير اين صورت ممکن است ضمن تبعيت از خرافات و الزامات غلط که از تعصبات کور نشأت مي گيرد، تسليم بي چون و چراي عوامل تأثيرگذار منفي در جامعه شوند که هويت و ساختار شخصيت او را جريحه دار نمايند.

بايد اعضاء خانواده با امام زمان عليه السلام آشنا شوند و اين آشنايي نه در حد اطلاعاتي از شناسنامه و اسم و رسم آن عزيز ـ که اين خوب است ـ اما کافي نيست که بايد باور کنند او اولاً زنده است و ثانياً حاضر است و غيبت او نه به منزله عدم حضور که به معناي عدم ظهور است. او ظاهر نيست اما حاضر است.

آن ها بايد بدانند هر هفته امام زمان عليه السلام از احوالات انسان با خبر مي شود و نه تنها در طول هفته، که هر روز و نه هر روز، که هر ساعت و نه هر ساعت، که هر لحظه، زيرا امام عليه السلام هر وقت بخواهد و اراده کند مي داند آنچه را که بايد بداند، پس با اين آگاهي و با آن درک عبوديت حضرت حق اعضاي خانواده به آگاهي مطلوب و آزادي نسبي از غير خدا دست مي يابند و نه تنها از بحران هاي اجتماعي خلاصي مي يابند و به مقام صبر و ايستادگي مي رسند. که به بالندگي و نشاط و اطمينان و آرامش و تلاش در جهت اشاعه ارزش هاي الهي دس ت مي يازند.

 

6ـ اصل ارتقاء سطح سلامت جسمي و روشي خانواده مبتني بر فرهنگ مهدويت

اصل فوق به استناد مباني اسلام بايد تعريف شود. وقتي مي گوييم فرهنگ مهدويت يعني اسلام يعني قرآن و عترت عليه السلام. يعني تماميت دين خدا ،فرهنگ اسلامي يعني فرهنگي که بايد با رضايت ولي خدا همراه باشد.

سلامتي جسمي نيز بايد در جهت رضايت او باشد يعني اينکه از طريق حق به حقيقت و حق برسيم. يعني هم در مسير اطاعت از امام عليه السلام گام برداريم و هم در نيل به مقصد در مسير او باشيم و رضايت او را طلب نماييم در تغذيه به خويش دقت کنيم روزي حلال را بخوريم و بياشاميم و همچنين در مصرف ميانه رو باشيم و در انفاق و بخشش متناسب با ظرفيتي که داريم اقدام نماييم. طوري انفاق نکنيم که طاقت آن را نداشته باشيم.

بديهي است اگر خوراکي متناسب با حلال و حرام تعريف شود و حتي از شبهات بپرهيزيم مي توانيم گام هاي اساسي را برداريم و از نظر روحي و رواني نيز به آرامش و سکينه و اطمينان قلبي برسيم که اين همه را وقتي به ما مي دهند که ما از کانال انتقال غذا به روح که جسم است؛ مراقبت نماييم و حق او را ادا کنيم.

 

اهداف کوتاه مدت و بلندمدت

اهدافي را که بايد در مسير زندگي با لحاظ اصول بالا مدنظر قرار دهيم عبارتند از:

1. اصلاح و ارتقاء سطح تفکر و تعاملات اعضاي خانواده با يکديگر و ديگران مبتني بر رضايت ولي خدا عليه السلام.

2. زمينه سازي جهت رشد و شکوفايي استعدادهاي اعضاي خانواده و نيز استمرار ارادي حرکت انسان به سوي پروردگار.

3. انتظام و انسجام زندگي از نظر مادي و فرهنگي براساس ارزش هاي اسلامي مبتني بر تفکر و فرهنگ مهدوي.

4. مراقبت از خود و تلاش در جهت اصلاح جامعه بر اساس اصول حاکم بر باورهاي فرهنگي خانواده.

اهداف فوق اهداف کلان است که بايد هر يک از آن ها به تفصيل مورد بحث و مداقه قرار گيرد. در غير اين صورت در حد کلان و به صورت شعار باقي مي ماند. زيرا جمله معروفي هست که مي گويد: مي دانيم خوب چيست؛ بگو: چگونه خوبي را پياده کنيم؟ انشاء الله در مقاله بعدي از اهداف بحث مي کنيم و موارد فوق و چند مورد ديگر را به تفصيل مورد بحث قرار خواهيم داد.

 

رويکرد حاکم بر زندگي مهدوي

رويکردها، جهت و روح حاکم بر زندگي هستند که زندگي بر اساس آن ها شکل مي گيرد و هويت مي يابد. رويکرد زندگي مهدوي يک چيز بيشتر نيست و آن تلاش در جهت کسب رضايت ولي خدا است. اين تلاش، تلاش مقدسي است که با درک حضور امام زمان عليه السلام شکل گرفته و عينيت مي يابد.

بياييم زندگي خوبي را با رضايت آن عزيز همراه نماييم. چراکه او آگاه است. پس اشتباه ندارد و او آزاد از غير خدا است؛ پس گناه نمي کند. آري او عزيز و دوست داشتني است؛ زيرا از ما به ما آگاه تر و از ما به ما مهربان تر است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در یکشنبه, 19 فروردين 1397 ساعت 04:53
مدیر سایت

اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ و عجّل فرجهم

www.sefidafzar.ir

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

کليه حقوق اين سايت متعلق به مهدیه بزرگ ساری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.