انسان منتظر، سبک زندگی جهادی را انتخاب می کند

اين متن صحبت هاي سركار خانم فروغ نيلچي زاده استاد حوزه و دانشگاه تهران ، در ششمين جلسه از سلسله نشست های زندگی جهادی از منظر قرآن، با عنوان «نامه های خدا» با اشاره به آیه شریفه «ألذین ءامنوا وَ هَاجَرُوا و جَاهَدوا فِی سبیلِ اللِّه بِاموالهم و أنفسهِم أعظم درجهً عندَاللِه و اولئک هُم الفائِزون»، اظهار کرد: بالاترین سبک از نظر قرآن، سبک زندگی جهادی است. آگاهی در سبک زندگی جهادی، سبب تغییر نگاه می شود و بر اثر این تغییر نگاه، حیات طیبه در فرد به ثمر می نشیند.

وی با بیان این که در سبک زندگی جهادی، آگاهی لازم است اما کافی نیست، بیان کرد: این دانش باید همراه با معرفت، عمل صالح و تلاش باشد.

سبک زندگی انسان ها باید زمینه ظهور امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) را فراهم کند

 

این استاد دانشگاه گفت: در دوره غیبت کبری که بیداری اسلامی نه تنها در کشورهای اسلامی بلکه در دنیای مدرن و کشورهای اروپایی که مهد علم و تجارت و استعمار هستند، رخ داده است، مردم دنیا به سمت عدالت حرکت می کنند، چون از ظلم خسته شده اند. آمادگی فراگیر برای ظهور عدل گستر فراهم شده است اما با این وجود چرا موعود ظهور نمی کند؟ زیرا امام عصر(عج الله تعالی فرجه الشریف)آمدنی نیست، آوردنی است.

 

نیلچی زاده با تأکید بر این که سبک زندگی انسان ها باید به گونه ای باشد که زمینه ظهور امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) را فراهم کند، تصریح کرد: انسان منتظر، سبک زندگی جهادی را انتخاب می کند. او امام زمان خود را غایب نمی داند و امر نائب امام زمان را امر امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) می داند.

 

این کارشناس مشاور خانواده با تبیین این نکته که انقلاب جمهوری اسلامی ایران، هدف ابزاری برای زمینه سازی ظهور داشت، افزود: انقلاب در ایران به دست امام خمینی(ره) نائب امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف)، انجام گرفت تا زمینه ظهور حضرت مهدی(عج الله تعالی فرجه الشریف) فراهم شود.

 

وی اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران برای تغییر کل عالم به وجود آمد تا دنیا به سمت خدا حرکت کند. امام خمینی(ره) تمام عمر، جهادی زندگی کرده بود. مردم عشق، امید، اسلام و قرآن را در امام خمینی(ره) می دیدند. او معنویت را احیا کرد.

در سبک زندگی جهادی انسان، نفس و جانش را به خدا می فروشد

 

نیلچی زاده گفت: در سبک زندگی جهادی انسان، نفسش و جانش را به خدا می فروشد. انسان مجاهد، خودِ ارزشمندی ذاتی را می شناسد. چیزی شیرین تر از جان وجود ندارد اما با رضایت، جان خود را به جانان می فروشد.

 

این استاد دانشگاه با اشاره به آیه «انَّ اللهَ اشتَری مِن المومنینَ أنفسَهُم و اَموالهم باَن لَهم الجَنَّه»، گفت: انسان ها، مرگ را به خوبی تصدیق می کنند، اما هیچ گاه آن را تصور نمی کنند. لحظات سکرات مرگ سخت ترین لحظات است، خداوند جان افراد را گران می خرد، و بهشت به آنها عطا می کند، اما چرا برخی افراد آن را ارزان می فروشند؟

برخی از رنج ها، لذت زندگی را زیاد می کنند

 

وی یاداور شد: برخی از رنج ها لذت زندگی را زیاد می کنند. در سختی ها، استعدادها شکوفا می شود. در دنیای مدرنیته امکانات بیشتر شده اما معنویت رشد نکرده است، چون افراد نفس خود را پرورش داده اند.

 

نیلچی زاده با اشاره به این سخن رهبر معظم انقلاب که می فرمایند «امید من به جوان هاست، آنان را به اردوهای جهادی ببرید»، ادامه داد: اردوهای جهادی، سبک زندگی جهادی را احیا می کنند.

 

کارشناس برنامه سمت خدا خاطرنشان کرد: در جهاد با نفس، فرد باید قدر جانش را بداند تا عزت مند شود. اعتماد به نفس انسان را در مسیر ضد ارزش قرار داده، او را به سمت عُجب می کشاند، اما عزت نفس او را به سوی زیبایی درون سوق می دهد.

 

وی در تببین روایت «مُوتوا قَبل أن تَمُوتُوا»، گفت: مجاهد در راه خدا، روی نفس اماره خود پا می گذارد و آن را تحت فرمان و اراده خداوند قرار می دهد.

انسان منتظر در سختی هم شاکر است

 

خانم نیلچی زاده با اشاره به این سخن امام خمینی(ره) که در تفسیر سوره حمد می فرمایند: «اگر از فردی تعریف کردید، دارید مستقیم از خداوند تعریف می کنید»، گفت: انسان در سبک زندگی جهادی، در زمان سختی هم شاکر خداوند است چنان که در زیارت عاشورا می خوانیم: «الحمدلله علی عظیم رزیَّته»، چرا ائمه بر این مصیبت شکر می کنند؟ چون این مصیبت بزرگ، کارهای عظیم کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در یکشنبه, 19 فروردين 1397 ساعت 04:52
مدیر سایت

اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ و عجّل فرجهم

www.sefidafzar.ir

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

کليه حقوق اين سايت متعلق به مهدیه بزرگ ساری بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.